KLUB

Powołanie KKS

Kozienicki Klub Siatkarski powołano 1.09.2005 roku. Jego prezesem został Tomasz Sadura. Początkowo stowarzyszenie funkcjonowało bez budżetu. Za cel nowo powstały klub obrał sobie wyszkolenie zawodników i zawodniczek, którzy w przyszłości będą walczyć o najwyższe cele. Zgłoszony został również zespół seniorów, który wystartował w rozgrywkach lll lidze. Jego trenerami zostali Sławomir Wach i Marek Grzelczak (grający asystent). Stanowiło go trzech doświadczonych graczy: Marek Grzelczak, Marcin Zmitrowicz i libero - Sławomir Jędryszek, zaś pozostali to juniorzy.

Start w III lidze i historyczny sukces

Rundę zasadniczą kozieniczanie zakończyli na 3. miejscu. Druga w tabeli po tym etapie Iskra Volley Zielonka zrezygnowała z gier o awans, dzięki czemu KKS został do zmagań barażowych rozgrywanych w Działoszynie wśród czterech najlepszych III-ligowych drużyn Mazowsza, Wielkopolski i Pomorza. W trakcie baraży został wzmocniony dwoma byłymi zawodnikami Czarnych Radom: Wojciechem Stępniem i Michałem Kalitą. Po rozegraniu spotkań i podziale rozgrywek na dwie grupy, zespół z Kozienic awansował do grona czwórki drużyn, w której dwie ich pary walczyły o prawo występów w II lidze. Przyszło mu grać ze spadkowiczem z II ligi - Orkanem Nisko.

W pierwszym meczu w Nisku zwycięstwo po tie-breaku odnieśli goście. Pod koniec kwietnia w kozienickiej hali sportowej rozegrane zostało spotkanie rewanżowe. Na długo przed jego rozpoczęciem halę miejscowi sympatycy wypełnili do ostatniego miejsca. Rywalizacja zakończyła się po trzech setach na korzyść gospodarzy, kolejno: 25:16, 25:19, 25:21. Był to pierwszy w historii Kozienic awans siatkarzy do II ligi. Szczerze mówiąc nie przewidywaliśmy, że akurat w tym sezonie uda się wywalczyć II ligę - stwierdził kozienicki trener.

Skład zespołu w sezonie 2005/2006: Michał Kalita, Wojciech Stępień, Marek Grzelczak, Mateusz Góra, Krzysztof Jeziorowski, Marcin Zmitrowicz, Sławomir Jędryszek, Janusz Rdułtowski, Marcin Rzycki, Wojciech Niciński.

Od 2006 - występy w rozgrywkach II ligi

Wzmocniona w okresie wakacyjnym kilkoma nowymi graczami oraz dotacją z Urzędu Miasta drużyna przystąpiła do rozgrywek grupy 3. II ligi. W inauguracji ligowej pokonała we własnej hali Gwardię Szczytno 3:1. Po rundzie zasadniczej uplasowała się na 3. miejscu, ustępując Treflowi Gdański i Wildze Garwolin. W I rundzie play-off o miejsca 1-6 wyeliminowała po trzech meczach Pekpol Ostrołęka. W półfinale odniosła zwycięstwo z garwolińskim zespołem, rozgrywając pięć spotkań i awansowała do finału. W fazie finałowej rywalizowała z siatkarzami z Gdańska, ale nie udało jej się ugrać nawet jednego seta. W klasyfikacji końcowej rozgrywek ligowych zajęła 2. pozycję i nie liczyła się już w walce o awans do I ligi.

Przed sezonem 2007/2008 sponsorem strategicznym klubu została firma Armat, a drużyna przyjęła nazwę KKS Armat Kozienice. W tej edycji rozgrywek klubowych kozieniczanie zmagania gr. III II ligi zakończyli na 8. miejscu. Przed tym w rundzie play-off o miejsca 7-10 pokonali WTS Rosa-Invest Warka, dzięki czemu wybronili się przed spadkiem do niższej klasy ligowej.

W kolejnym sezonie Armat także musiał walczyć o utrzymanie się w II lidze. W rundzie zasadniczej zajmowali różne miejsce w tabeli, np. po 6. kolejce plasował się na pozycji wicelidera. W klasyfikacji końcowej tej fazy zajął 7. lokatę. W rozgrywkach play-off o miejsca 7-10 w pojedynkach ze Stoczniowcem Gdańsk okazał się lepszy i uniknął baraży o prawo gry w II lidze w następnym sezonie.

Spadek i powrót do II ligi

Sezon 2009/10 zakończył się spadkiem, a w latach 2010-2016 KKS Kozienice występował z powodzeniem w III lidze, zajmując czołowe lokaty i występując w turniejach o awans do II ligi. Powrót do tej klasy rozgrywkowej nasi siatkarze zapewnili sobie w sezonie 2015/2016. Turniej finałowy rozegrany został w Kozienicach w dniach 13-15 maja, a podopieczni Marka Grzelczaka zmierzyli się w nim z drużynami: BTS Elektros Bolesławiec, UKS IFLO Kosmet-Hurt Biała Podlaska i Ziemia Milicka Milicz. Nasi siatkarze wygrali wszystkie trzy spotkania i mogli cieszyć się z awansu.

Od sezonu 2016/2017 KKS gra w grupie 6-tej II ligi, gdzie mierzy się z ekipami z Lubelszczyzny, Podkarpacia, Małopolski, Świętokrzyskiego oraz Mazowsza.

Nowa nazwa

W sierpniu 2019 roku klub podpisał nową umowę sponsorską z Eneą Wytwarzanie, a od sezonu 2019/2020 występuje w II lidze pod nazwą Enea KKS Kozienice. Rundę zasadniczą KKS zakończył na pozycji wicelidera, a w fazie play-off wywalczył awans do turnieju półfinałowego o awans do I ligi. Niestety, ten nie doszedł do skutku. Ze względu na pandemię koronawirusa rozgrywki zostały przerwane. Decyzje o awansach zapadły "przy zielonym stoliku".

Kozieniczanie kontynuują współpracę z Eneą Wytwarzanie, a w sezonie 2020/21 dalej występowali pod nazwą Enea KKS Kozienice.

Historyczny sezon

W sezonie 2020/21, który z powodu pandemii koronawirusa rozgrywany był w nieco szarpanym tempie, siatkarze Enei KKS-u Kozienice osiągnęli historyczny wynik - po raz pierwszy w dziejach klubu wygrali rundę zasadniczą II ligi. W tym czasie odnieśli 15 zwycięstw (w tym 10 z rzędu) i zaledwie trzy porażki. W fazie play-off zmierzyli się z Arką Tempo Chełm i w obliczu licznych kontuzji nie zdołali awansować do turnieju półfinałowego.

Reorganizacja II ligi

Od sezonu 2021/22 siatkarze Enei KKS-u Kozienice rywalizują w nowej grupie 2 II ligi, gdzie mierzą się z ekipami z Mazowsza, Lubelszczyzny, Podlasia i województwa łódzkiego. Pierwszy sezon w tej stawce zakończyli na 6. miejscu, niemal do samego końca zachowując szanse na 5. lokatę. Rozgrywki te nie były zbyt fortunne dla kozienickiego zespołu, który borykał się z licznymi kontuzjami.

W sezonie 2022/23 Enea KKS Kozienice zajął 5. miejsce w grupie 2 z dorobkiem 34 punktów. W sezonie 2023/24 kozieniczanie kontynuują rozgrywki w grupie nr 2.