KLUB

Powołanie KKS

Kozienicki Klub Siatkarski powołano 1.09.2005 roku. Jego prezesem został Tomasz Sadura. Początkowo stowarzyszenie funkcjonowało bez budżetu. Za cel nowo powstały klub obrał sobie wyszkolenie zawodników i zawodniczek, którzy w przyszłości będą walczyć o najwyższe cele. Zgłoszony został również zespół seniorów, który wystartował w rozgrywkach lll lidze. Jego trenerami zostali Sławomir Wach i Marek Grzelczak (grający asystent). Stanowiło go trzech doświadczonych graczy: Marek Grzelczak, Marcin Zmitrowicz i libero - Sławomir Jędryszek, zaś pozostali to juniorzy.

Start w III lidze i historyczny sukces

Rundę zasadniczą kozieniczanie zakończyli na 3. miejscu. Druga w tabeli po tym etapie Iskra Volley Zielonka zrezygnowała z gier o awans, dzięki czemu KKS został do zmagań barażowych rozgrywanych w Działoszynie wśród czterech najlepszych III-ligowych drużyn Mazowsza, Wielkopolski i Pomorza. W trakcie baraży został wzmocniony dwoma byłymi zawodnikami Czarnych Radom: Wojciechem Stępniem i Michałem Kalitą. Po rozegraniu spotkań i podziale rozgrywek na dwie grupy, zespół z Kozienic awansował do grona czwórki drużyn, w której dwie ich pary walczyły o prawo występów w II lidze. Przyszło mu grać ze spadkowiczem z II ligi - Orkanem Nisko.

W pierwszym meczu w Nisku zwycięstwo po tie-breaku odnieśli goście. Pod koniec kwietnia w kozienickiej hali sportowej rozegrane zostało spotkanie rewanżowe. Na długo przed jego rozpoczęciem halę miejscowi sympatycy wypełnili do ostatniego miejsca. Rywalizacja zakończyła się po trzech setach na korzyść gospodarzy, kolejno: 25:16, 25:19, 25:21. Był to pierwszy w historii Kozienic awans siatkarzy do II ligi. Szczerze mówiąc nie przewidywaliśmy, że akurat w tym sezonie uda się wywalczyć II ligę - stwierdził kozienicki trener.

Skład zespołu w sezonie 2005/2006: Michał Kalita, Wojciech Stępień, Marek Grzelczak, Mateusz Góra, Krzysztof Jeziorowski, Marcin Zmitrowicz, Sławomir Jędryszek, Janusz Rdułtowski, Marcin Rzycki, Wojciech Niciński.

Od 2006 - występy w rozgrywkach II ligi

Wzmocniona w okresie wakacyjnym kilkoma nowymi graczami oraz dotacją z Urzędu Miasta drużyna przystąpiła do rozgrywek grupy 3. II ligi. W inauguracji ligowej pokonała we własnej hali Gwardię Szczytno 3:1. Po rundzie zasadniczej uplasowała się na 3. miejscu, ustępując Treflowi Gdański i Wildze Garwolin. W I rundzie play-off o miejsca 1-6 wyeliminowała po trzech meczach Pekpol Ostrołęka. W półfinale odniosła zwycięstwo z garwolińskim zespołem, rozgrywając pięć spotkań i awansowała do finału. W fazie finałowej rywalizowała z siatkarzami z Gdańska, ale nie udało jej się ugrać nawet jednego seta. W klasyfikacji końcowej rozgrywek ligowych zajęła 2. pozycję i nie liczyła się już w walce o awans do I ligi.

Przed sezonem 2007/2008 sponsorem strategicznym klubu została firma Armat, a drużyna przyjęła nazwę KKS Armat Kozienice. W tej edycji rozgrywek klubowych kozieniczanie zmagania gr. III II ligi zakończyli na 8. miejscu. Przed tym w rundzie play-off o miejsca 7-10 pokonali WTS Rosa-Invest Warka, dzięki czemu wybronili się przed spadkiem do niższej klasy ligowej.

W kolejnym sezonie Armat także musiał walczyć o utrzymanie się w II lidze. W rundzie zasadniczej zajmowali różne miejsce w tabeli, np. po 6. kolejce plasował się na pozycji wicelidera. W klasyfikacji końcowej tej fazy zajął 7. lokatę. W rozgrywkach play-off o miejsca 7-10 w pojedynkach ze Stoczniowcem Gdańsk okazał się lepszy i uniknął baraży o prawo gry w II lidze w następnym sezonie.