post

To już koniec sezonu dla KKS-u. Wszystko przez epidemię

Epidemia koronawirusa położyła praktycznie wszystkie rozgrywki sportowe w naszym kraju. Niestety, z powodu rozprzestrzeniającej się choroby, ucierpiał także zespół Enea KKS Kozienice. Nasi siatkarze mają za sobą wspaniały sezon, ale nie będą mieli możliwości zagrania w turniejach o awans do I ligi. Taką decyzję podjął Polski Związek Piłki Siatkowej.

Przypomnijmy. KKS od początku sezonu bardzo dobrze sprawował się na parkiecie. W rundzie zasadniczej nasi zawodnicy wygrali 9 z 14 meczów i zajęli drugie miejsce. Następnie w fazie play-off w trzech meczach wyeliminowali Extrans Sędziszów Małopolski. Kolejnym krokiem miał być udział w turnieju półfinałowym o awans do I ligi. Ten jednak nie dojdzie do skutku.

W komunikacie z 26 marca PZPS informuje o zakończeniu sezonu 2019 / 2020 we wszystkich rozgrywkach seniorskich, które organizuje. Klasyfikacja końcowa została ustalona na podstawie rundy zasadniczej, więc nasza drużyna zakończyła sezon na pozycji wicelidera. Dużo bardziej skomplikowanie wygląda kwestia awansów i spadków.

Z I ligi spadły dwie ekipy: SPS Chrobry Głogów i SMS PZPS Spała. Jak zatem wyłonić ekipy, które zamiast nich będą rywalizowały w przyszłym sezonie? PZPS wyznaczył cztery zespoły, które przejdą „weryfikację przez PLS pod kątem gry w 1. lidze mężczyzn”. Są to ekipy, które zajęły pierwsze miejsca w swoich grupach, a także „wykazały gotowość do gry w 1 lidze”: BAS Białystok, MKS Avia Świdnik, LKS Czarni Rząśnia, Sulęcińskie Towarzystwo Siatkarskie Olimpia.

Dalej w komunikacie czytamy: Pozostałe zespoły, z niższych miejsc w tabelach tj. MKS Andrychów, LUKS Wilki Wilczyn, KS Metro Warszawa, WKS Sobieski Żagań (tj. zespoły które wygrały rywalizację w pierwszej rundzie w fazie play-off i uzyskały prawo gry w turniejach półfinałowych), a także UMKS MOS Wola Warszawa (zespół z pary, w której rywalizacja się nie zakończyła), które jednocześnie wykazały gotowość do gry w KRISPOL 1. Ligi Mężczyzn, również niniejszym są wskazywane do ewentualnego awansu do KRISPOL 1. Ligi Mężczyzn przy wolnych miejscach w lidze i spełnieniu wymogów określonych przez PLS.

W związku z brakiem możliwości sportowych rozstrzygnięć, w sezonie 2019/2020 żaden z zespołów II ligi mężczyzn nie spada do ligi niższej.

Co z KKS-em?

Jak łatwo zauważyć, nie ma w tej stawce KKS-u. Dlaczego? Kilka dni temu Związek wystosował zapytanie do klubów odnośnie propozycji wyłonienia finałowej dwójki do awansu, a także o możliwości gry w I lidze. Działacze naszego klubu odpowiedzieli zgodnie z prawdą – obecnie nie są w stanie stwierdzić, czy pozwoliłyby im na to finanse. Tak naprawdę, to na chwilę obecną nikt nie jest w stanie określić, jaka będzie sytuacja finansowa klubów w przyszłym sezonie. Pandemia odbija się bowiem na rynku sponsorskim i to w każdej dziedzinie sportu. Sytuacja ta z pewnością rozjaśni się za kilka miesięcy. PZPS nie zamierzał jednak czekać i – po zaledwie jednym piśmie w tej sprawie – podjął decyzję.

Dla nas to koniec rozgrywek w tym sezonie. Szkoda, że nie udało się ich dokończyć w sportowy sposób, bo nasi siatkarze pokazali ogromny potencjał, a nasi kibice – wspaniałe wsparcie! Mimo końca sezonu, zachęcamy do monitorowania naszej strony internetowej. Dziękujemy pięknie za doping, wsparcie, słowa uznania, gratulacje… Za to, że jesteście z KKS-em. Przypominamy też, że cały czas energii naszym siatkarzom dodaje Enea.